5S – imelihtne tööriist töökeskkonna kujundamiseks

5S aitab meil tööd teha ohutult, tootlikult ja lihtsasti. Kõik selle nimel, et organisatsioon looks rohkem väärtust. Viie s-tähe tähendused eesti keelde tõlgituna on järgmised: sorteeri, sea korda, sära, standardiseeri ja säilita.

5S kõrvaldab töökeskkonnast ebavajaliku (sorteeri). Selle tulemusena on meil sageli rohkem ruumi, tekib vähem eksimusi ja töötajad saavad ohutult töökeskkonnas toimetada.

Asjad omale kohale paigutamine (sea korda) ja asukoha märgistamine võimaldab meil asju kiiresti leida ja neid omale kohale tagasi panna.

Kui töökeskkond on puhas (sära), siis suudame erinevaid kõrvalekaldeid (nt lekkeid) kergemini avastada. Lisaks on puhtas töökeskkonnas meeldiv töötada.

Standardiseerimine aitab asju ühte moodi mõista. Näiteks pilt sellest, kuidas asjad peavad olema, võimaldab töötajale lihtsasti ja kiiresti selgitada, mida temalt oodatakse.

Kõige viimases etapis (säilita) on vajalik veenduda, et see, milles kokku on lepitud, töötab. Kui miski on stagneerunud ja vajab muutmist, siis kontrollimise käigus tuleb see välja.